Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Schronisko OTOZ Animals Zielona Góra

Schronisko dla zwierząt w Zielonej Górze powstało kilkanaście lat temu z ramienia Miasta Zielona Góra.

Od stycznia 2021 roku schronisko prowadzone jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals – organizacje pożytku publicznego. Od samego początku naszej działalności stawiamy nacisk na adopcję bezdomnych zwierząt – w samym styczniu br. w pierwszym miesiącu administrowania schroniskiem, zielonogórskie schronisko opuściło 90 zwierząt, znajdując nowe, dobre domy lub wracając do swoich starych opiekunów.

Dzięki kampaniom adopcyjnym OTOZ Animals, niemal codziennie, bezdomne psy i koty są adoptowane nie tylko przez mieszkańców Zielonej Góry, ale również całego województwa lubuskiego. Nie brakuje również adopcji w całej Polsce, a nawet poza granicami naszego kraju. W zielonogórskim schronisku dla bezdomnych zwierząt, nie tylko szczenięta i kocięta, ale także i stare psy oraz koty opuszczają boksy, odnajdując szczęście u boku ludzi. Pomimo swojego wieku, szybko adaptują się w nowych domach, wnosząc ogrom magazynowanej miłości oraz wierności.

OTOZ Animals znajduje także nowych opiekunów zwierzętom niepełnosprawnym – niewidomym, głuchym oraz kalekim. Dzięki edukacji humanitarne jaką inspektorzy ochrony zwierząt prowadzą w szkołach i innych instytucjach, zmieniamy wizerunek zwierząt niepełnosprawnych, pokazując, że specjalistyczna opieka, nie pozbawia radości opiekuna z dzielenia życia z niepełnosprawnym przyjacielem. Pracownicy, wolontariusze, w tym inspektorzy ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals, codziennie ogłaszają zielonogórskich podopiecznych.

Zwierzęta w naszym schronisku otoczone są opieką weterynaryjną, rehabilitacyjną oraz behawiorystyczną. W schronisku pracuje wykwalifikowana kadra, a na samym terenie schroniska, zwierzęta mają do dyspozycji gabinet weterynaryjny, który powstał dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Miasta Zielona Góra.

Schronisko znajduje się w sercu lasów miejskich, dzięki temu psy cieszą się spacerami w otoczeniu ciszy, mogąc cieszyć się życiem i zabawami w pobliskim strumyku, jak i przemierzać długie trasy u boku wolontariuszy OTOZ Animals.

Dzięki darowiznom finansowym oraz darowiznom 1,5% podatku dochodowego, Stowarzyszenie OTOZ Animals, może zapewniać zwierzętom należyte warunki, poprawiać ich komfort życia, modernizować schronisko i dbać o codzienne potrzeby swoich podopiecznych. Dzięki zbiórkom zielonogórski inspektorat OTOZ Animals zakupił m.in. samochód do bezpiecznego przewożenia zwierząt domowych oraz sprzęt do rehabilitacji, w tym bieżnię, dzięki któremu zwierzęta ranne oraz niepełnosprawne mogą wracać do zdrowia lub walczyć u boku wykwalifikowanej kadry o powrót do pełnosprawności.

Zanim zielonogórskie schronisko dla bezdomnych zwierząt zostało powierzone Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zwierząt OTOZ Animals, na terenie Miasta Zielona Góra, od 2014 roku działa i rozwija się inspektorat – jednostka terenowa organizacji, skupiająca wolontariuszy, którzy pełnią funkcję inspektorów ds. ochrony zwierząt. Od początku działalności, zielonogórski inspektorat OTOZ Animals, udziela pomocy zwierzętom w potrzebie, pomagając niehumanitarnie tratowanym zwierzętom walcząc o ich dalszy los. Dzięki tym działaniom uratowaliśmy zdrowie i życie kilku tysięcy zwierząt – część z nich znalazła nowe domy, a część w końcu spokój i godne warunki życia u boku swoich dotychczasowych opiekunów. Nacisk na dialog, wsparcie i edukację humanitarną przynosi pożądany efekt – zmianę myślenia i postępowania względem zwierząt wśród opiekunów, którzy dotychczas nie przykładali większej uwagi nad sprawowaniem humanitarnej opieki nad zwierzętami w swoich gospodarstwach.

OTOZ Animals Inspektorat Zielona Góra od 2014 roku prowadzi zajęcia z edukacji humanitarnej, w tym nauki pierwszej pomocy zwierzętom domowym. Zajęcia prowadzone są z użyciem psiego fantoma, który służy do nauki resuscytacji. W zajęciach uczestniczą właściciele zwierząt, zdobywając niezbędną wiedzę, która kiedyś może uratować życie ich podopiecznych. Oprócz działań interwencyjnych i edukacyjnych, zielonogórscy wolontariusze OTOZ Animals, prowadzą liczne akcje i inicjatywy. Jednym z realizowanych pomysłów jest utworzenie pierwszego w Polsce gabinetu bezpłatnej zoofizjoterapii. Obecnie udało się zakupić nowoczesny sprzęt do rehabilitacji – urządzenie do terapii polem magnetycznym, ultradźwiękami, falą uderzeniową. Na wyposażeniu inspektoratu jest również laser wysokoenergetyczny, elektrostymulator oraz sucha bieżnia.

Zielonogórski inspektorat ochrony zwierząt za swoje działania został wyróżniony na portalu ratujemyzwierzaki.pl – administratorzy strony postanowili uhonorować wolontariuszy nagrodą – Zwierzakobusem o wartości blisko 100 000 zł, który do dzisiaj służy do przewozu bezdomnych zwierząt do schroniska.

Przed nami kolejne plany i dalsza walka o prawa zwierząt! Dzięki darowiznom rzeczowym, finansowym oraz wsparciu 1,5% podatku dochodowego, realizujemy kolejne działania, które mają na celu ochronę zwierząt. Poprawiamy los pokrzywdzonych zwierząt zakupując nowe, ocieplane budy oraz leki i szczepionki ratujące życie bezdomnym psom i kotom. Występujemy w sądzie w charakterze strony pokrzywdzonej, doprowadzając do wyroków skazujących dla oprawców zwierząt,

Aktualnie Schronisko w Zielonej Górze prowadzi:

Profil Facebook Schroniska Zielona Góra


 

Zobacz także nasz wykaz schronisk w Polsce.